رفتن به مطلب
انجمن تخصصی طب اسلامی

سوال

با سلام

من در شروع ماه ششم بارداری هستم از دو ماه قبل دکتر زنان برایم قرص مولتی ویتامین پریناتال تجویز کردند(قبل تر هم فولیک اسید تجویز کرده بودند) که مصرف کنم اما من چون در ماه سوم خدمت استاد رسیده بودم و یک دوره یک ماه از قرص خون و سویق گندم و جو(البته به شکل حلوای خرمای سویق) و به علت کمبود ویتامین دی هم از آفتاب و داروی استخوانساز استفاده کرده بودم آن قرص ها را نخوردم(چون استاد فرموده بودند این قرص ها از خاک است و خوردن خاک حرام است). برای اطمینان بیشتر باز از داروخانه سوال کردم که آیا لازم هست من مولتی ویتامین را مصرف کنم یا خیر و آیا این درمان ها برای جبران کمبود ویتامین کفایت میکند؟ که گفتند کافی است و دستورات بارداری را هم رعایت کنید که کردم. ولی باز گفتم آزمایش خون بدهم تا ببینم وضعیت ویتامین ها در چه حالی است. تمام ویتامین هایی که در قرص مولتی ویتامین پریناتال بود غیر از آنهایی که امکان سنجششان در ایران وجود نداشت را اندازه گیری کردم. که موارد کمبود به این شرح می باشد.(در مورد آهن و فسفر کمبود نداشتم ولی آنهایی که در ایران سنجش نمی شدند مثل ویتامین های ب1 و ب2 و ... حتما دچار کمبود هستند)

کلسیم: 8.7 رنج نرمال  (8.2 تا 10.6) نزدیک به مرز

روی: 70 رنج نرمال (70 تا 114) روی مرز

فولیک اسید: 2.5 رنج نرمال(3.1 تا 20.5) کمبود

ویتامین دی: 22.9 رنج نرمال(25 تا 80) البته قبلا 13 بود که با آفتاب یا داروی استخوان ساز مقداری بیشتر شده ولی هنوز کم است. کمبود

ویتامین ب12: 152 رنج نرمال(160 تا 885) کمبود

ویتامین سی: 0.8 رنج نرمال(0.6 تا 2.0) نزدیک به مرز

ویتامین آ : 0.34 رنج نرمال(0.3 تا 0.8) نزدیک به مرز

نتایج آزمایش تیرویید هم دارد به سمت کم کاری پیش می رود.

حال میخواهم من را راهنمایی بفرمایید که چه کار کنم چون واقعا در شرایط بدی قرار دارم از طرفی نمیخواهم از قرص های شیمایی به علتی که ذکر کردم استفاده کنم و از طرف دیگر میترسم که با عدم مصرف آن و وضعیت بدی که ذخایر ویتامین بدنم دارد به فرزندم آسیب جبران ناپذیری وارد شود که یا در تشکیل سیستم عصبی اش مشکلی ایجاد گردد(به علت کمبود فولیک اسیدو ...) یا بچه ضعیفی به دنیا بیاید. نمیخواهم من که طرفدار طب اسلامی هستم و سعی میکنم به دستورات آن عمل کنم و قرص های شیمیایی مصرف نکنم بعدا دچار پشیمانی شوم که کاش من هم مثل بقیه از این مولتی ویتامین ها استفاده کرده بودم که لااقل از این لحاظ به فرزندم آسیبی نمی رسید. واقعا بعضی مواقع وسوسه میشم که قرص را تهیه و مصرف کنم تا لااقل در این 4 ماه باقی مانده بچه کمبود نداشته باشد ولی باز وقتی یاد حرف های استاد در رابطه با بد و حرام بودن قرص های شیمیایی می افتم منصرف میشوم. لطفا کمکم کنید واقعا مستاصل شده ام.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

11 پاسخ به این سوال تا کنون داده شده است

Recommended Posts

• 0

اموری که در دوران بارداری باید رعایت شود
خوردن کندر نر ، پیامبر (ص) می‌فرمایند: «به زنان باردار خود کندر بدهید، اگر فرزند در شکم مادرش با کندر تغذیه شود قلب او قوی خواهد شد و عقل او زیاد خواهد شد، اگر فرزند پسر باشد شجاع خواهد بود و اگر دختر باشد باسن او بزرگ خواهد بود و نزد شوهر خود خوش‌اقبال خواهد بود.» با توجه به اینکه در این روایت تعبیر اطعموا آمده، کندر باید خورده شود. البته مراد کندر نر است. با توجه به این روایت کندر در تقویت و شاید شکل‌گیری قلب و مغز نقش دارد.امام رضا (ع) می‌فرمایند:«به زنان باردار خود کندر نر بدهید، اگر فرزند پسر باشد تیزهوش خواهد بود و دانشمند، شجاع و توانمند، اگر دختر باشد صورت و بدنش زیبا می‌شود و باسن او بزرگ می‌شود و نزد شوهر خود خوش‌اقبال خواهد بود.» کندر نر شیرین است و کمی کشیده است و اگر آن را بشکنید داخل آن شبیه آب است. رنگ آن زرد و شفاف است.
 به :، در روایت آمده:«فرزند خوش‌بوتر خواهد بود و رنگش صاف‌تر خواهد بود.»
 گلابی :، روایات بسیار داریم که می‌گویند به و گلابی در خواص مانند هم هستند.
 سویق قبل و بعد از بارداری :، هم پدر و مادر حداقل چهارده روز و مادر بعد از بارداری حداقل یک ماه سویق بخورد. به‌اندازه دو کف یا حداقل دو تا سه قاشق غذاخوری هرروز ناشتا و ترجیحاً خشک مصرف شود.در روایت آمده:«نزد امام صادق (ع)بودم و مردی به امام عرض کرد که فرزند برای ما متولد می‌شود ولی یا کم‌عقل است یا ضعف بدن دارد، امام فرمودند چرا از سویق استفاده نمی‌کنی؟ آن را بخور و خانمت هم بخورد، زیرا سویق گوشت می‌رویاند و استخوان را محکم می‌کند و فرزندی متولد نمی‌شود مگر اینکه قوی است.» چون امام فرمودند هم مرد و هم زن سویق مصرف کنند معلوم می‌شود مراد قبل از بارداری است زیرا بعد از بارداری مصرف سویق توسط مرد تأثیری ندارد.
 شیر: ، در روایت آمده: «به زنان باردار خود شیر بدهید، زیرا این عقل فرزند را زیاد می‌کند.»
 خربزه با پنیر :، در روایت آمده:«نیست زن حامله‌ای که خربزه با پنیر بخورد مگر اینکه فرزند او صورت و بدن زیبا خواهد داشت.»

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
hm
  • 0
در در 1395/06/02, 13:52:45، ن.حسینی گفته است :

با سلام

من در شروع ماه ششم بارداری هستم

از توصیه های بالا که دوستان زحمت کشیدند استفاده کنید. مطلب تکمیل را در لینک زیر دنبال کنید. ان شا الله با استفاده ای که داشتید. کندر و به -یا سویق به- هم که استفاده کنید مشکلی نمی ماند.

http://tebeslami.net/مراقبت-های-بارداری/642

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0

ممنون و سپاسگذار از پاسخ شما برزگواران.

فقط در رابطه با کندر نر پیدا کردن آن سخت است اگر همین کندر های معمولی استفاده شود فایده دارد؟ و من که تا الان به مقدار 10 گرم در روز  را  به مدت یک ماه استفاده نکرده ام الان که در ماه 6 هستم می توانم این مدت یک ماه را استفاده کنم؟ یا دیر شده است؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در 6 ساعت قبل، ن.حسینی گفته است :

ممنون و سپاسگذار از پاسخ شما برزگواران.

فقط در رابطه با

کندر های شفاف که بین کندر های دیگر هست و سفید رنگ هستند هم خوب هستند هر چند کشیده نباشند. کندر قرمز رنگ نباشد خوب است.

بله خوب است مشکلی نیست

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در 6 ساعت قبل، کارشناس طب اسلامی گفته است :

کندر های شفاف که بین کندر های دیگر هست و سفید رنگ هستند هم خوب هستند هر چند کشیده نباشند. کندر قرمز رنگ نباشد خوب است.

بله خوب است مشکلی نیست

ممنون از پاسخگویی شما.

واقعا از اینکه با انجام این دستورات دیگر نیازی به خوردن قرص های مولتی ویتامین نیست بسیار خوشحال شدم.

اجرکم عندالله.

فقط یک سوال کوچک آیا خوردن این میزان کندر(10 گرم در روز) آن هم در ماه 6 به علت طبیعت گرم آن، موجب بروز زردی در نوزاد نخواهد شد؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0

اگر سر خود قرص خون و خونساز و سویق و ... مصرف شود و ندونیم که بدنمون نیاز داره یا نه مشکلی پیش میاد یا نه؟
حتما باید آزمایش داد تا بفهمین آهن و کلسیم بدن کمه یا راه دیگه ای هم هست؟

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در در 1395/06/06, 08:09:26، ن.حسینی گفته است :

فقط یک سوال کوچک آیا خوردن این

در در 1395/06/08, 17:21:07، maryam گفته است :

اگر سر خود قرص خون و خونساز و سویق و

اگر توصیه های گفته شده درست و مرتب انجام شود ، نیازی به مولتی ویتامین و ... نیست، خود این توصیه ها کمک می کنند نوزاد به زردی مبتلا نشود.

توصیه های گفته شده یک برنامه کامل هستند. استفاده یک دور خونساز و قرص خون در صورتی که مشکل خاصی نباشد خوب است و توصیه می شود.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در 10 ساعت قبل، کارشناس طب اسلامی گفته است :

اگر توصیه های گفته شده درست و مرتب انجام شود ، نیازی به مولتی ویتامین و ... نیست، خود این توصیه ها کمک می کنند نوزاد به زردی مبتلا نشود.

توصیه های گفته شده یک برنامه کامل هستند. استفاده یک دور خونساز و قرص خون در صورتی که مشکل خاصی نباشد خوب است و توصیه می شود.

ممنون و سپاسگزار.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در در 1395/06/05, 17:49:49، کارشناس طب اسلامی گفته است :

از توصیه های بالا که دوستان زحمت کشیدند استفاده کنید. مطلب تکمیل را در لینک زیر دنبال کنید. ان شا الله با استفاده ای که داشتید. کندر و به -یا سویق به- هم که استفاده کنید مشکلی نمی ماند.

http://tebeslami.net/مراقبت-های-بارداری/642

با سلام من ماه پیش در این قسمت سوالی را در رابطه با کمبود ویتامین مطرح کردم و شما با پاسختان من را راهنمایی کردید. میخواستم بگم الان که وارد ماه 7 بارداری شده ام نمیدانم به علت کمبود کدام یک از مواد یا ویتامین ها است که مدام حالت ضعف و خستگی دارم و خوابم هم زیاد شده و گاهی سردرد هم میگیرم میترسم مشکل کمبودی خاصی داشته باشم که روی جنین تاثیر بگذارد اگر ممکن است راهنمایی بفرمایید که چه دارو یا ماده غذایی مصرف کنم که این حالت ضعف و بی حالی از بین برود.

*****من سویق گندم و جو را یک دوره مصرف کرده ام به این نحو که از هر کدام یک قاشق غذاخوری برداشته و با چند خرما حلوا درست کرده و خورده ام. (کلا یک قوطی سویق گندم و یک قوطی سویق جو) که مدت مصرف یک ماه طول کشید. آیا این میزان کم بوده و باید از هر کدام دو قاشق مصرف میکردم؟ اگر بله الان یک دوره دیگر مصرف کنم؟

****** قرص خون هم دو بسته خورده ام آیا لازم هست برای رفع این ضعف که انگار از کمخونی است باز هم مصرف کنم و قرص خونساز هم لازم هست؟

باتشکر

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در در 1395/07/04, 13:37:04، ن.حسینی گفته است :

با سلام من ماه پیش در این قسمت سوالی را در رابطه با کمبود ویتامین مطرح کردم و شما با پاسختان من را راهنمایی کردید. میخواستم بگم الان که وارد ماه 7 بارداری شده ام نمیدانم به علت کمبود کدام یک از مواد یا ویتامین ها است ....

دوباره سویق استفاده کنید خوب است و بسیار مفید. هر هفته دو مرتبه هم غذای گوشت و شیر استفاده کنید ان شا الله هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
  • 0
در 15 ساعت قبل، کارشناس طب اسلامی گفته است :

دوباره سویق استفاده کنید خوب است و بسیار مفید. هر هفته دو مرتبه هم غذای گوشت و شیر استفاده کنید ان شا الله هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد.

ممنون و سپاسگزار از پاسخ شما. اجرکم عندالله

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست