رفتن به مطلب
انجمن تخصصی طب اسلامی
  • 1
هااادی

سوراخ شدن دندان (کرم خوردگی دندان) - طرز تهیه روغن حنظل

سوال

در روایتی از امام کاظم (ع) آمده: «درمان دندان، یک هندوانه ابوجهل بگیرید، پوستش را بگیرید سپس روغنش را خارج کنید، اگر دندان خورده شده (سوراخ شده) چند قطره داخل دندان بریزید و تکه پارچه‌ای(ترجیحاً از جنس کتان) را با روغن آغشته کنید و در سوراخ دندان قرار بدهید و سه شب به پشت بخوابید.»
در روایت معین نشده که چگونه روغن گرفته شود پس این مسئله می‌تواند بسته به امکانات متغییر باشد البته من به این روش روغن می‌گیرم که پوست هندوانه اوجهل را می‌گیرم و هندوانه را خرد می‌کنم و قدری روغن کنجد یا زیتون (ترجیحاً روغن زیتون) روی آن می‌ریزم و در معرض آفتاب قرار می‌دهم، پس از دو روز همه تبدیل به آب می‌شود، سپس صاف می‌کنم و روی آتش می‌گذارم تا آب آن بخار شود و روغن آن بماند. نکته دیگر این که در روایت در مورد دندان گفته شده «منحفرا»، اگر از حفره باشد همان سوراخ شدن دندان مراد است و اگر از حَفر باشد مراد جرم دندان است، شاید چنین استفاده شود که این درمان جرم دندان هم است. هندوانه ابوجهل یک میکروب‌کش قوی برای میکروب‌هایی است که باعث فساد دندان هستند و با از بین بردن این میکروب‌ها شرایط را برای ترمیم آسیب‌ها فراهم می‌کند.

به اشتراک گذاری این پست

لینک به پست
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

0 پاسخ به این سوال تا کنون داده شده است

Recommended Posts

هنوز برای این سوال پاسخی ارسال نشده است